V programe Optivus v. 5.35 došlo k vylepšeniu vkladania obrázkov ku skladovej karte. Tieto obrázky sú primárne určené na prenos pomocou API do e-shopu. Skúsenosti s predchádzajúcimi verziami programu ukázali, že užívatelia majú problémy vkladať do programu také obrázky, ktoré majú rozumné rozlíšenie a veľkosť. Preto sme do programu doplnili funkcie, ktoré umožňujú počas vloženia obrázku prispôsobiť jeho rozmery a veľkosť.

Obrázky určené pre e-shop sa svojimi parametrami líšia od toho, čo dnes poskytujú moderné fotoaparáty. Tie poskytujú rozlíšenie v tisícoch pixelov v oboch smeroch a nie je výnimkou, že sa veľkosť výsledného súboru meria v megabajtoch. To je v rozpore s tým, aby bola webová stránka rýchla aj v prípade, že sú na nej obrázky. Ak sa na stránke objaví niekoľko obrázkov, ktoré majú veľkosť v megabajtoch, načítanie takejto stránky nebude nikdy rýchle, pretože narazíte na limit v podobe prenosovej kapacity zo servera do zariadenia, ktoré stránku zobrazuje. Preto je vhodné, aby sa obrázky na stránke zmenšili na rozumnú veľkosť a tak urýchlili celkové načítanie stránky.

Pred verziu 5.35 bolo na užívateľovi, aby tieto obrázky prispôsobil. Toto ale nefungovalo. Väčšina užívateľov vkladala obrázky presne tak, ako ich získali z fotoaparátu. Na vzorke prípadov, ktoré sme sledovali, bolo vidno, že iba minimum obrázkov spĺňa parametre, potrebné pre rýchle načítanie stránky. Výnimkou neboli súbory JPG veľká 4, 8 a v rekordnom prípade dokonca 80 MB. Preto sme program upravili nasledovne.

  • Optivus API neprepraví obrázok väčší ako 2 MB a v prípade prekročenia limitu vráti chybové hlásenie o nevhodnej veľkosti obrázka.
  • Optivus samotný obsahuje mechanizmus na zmenšenie veľkých obrázkov. Nastavenie sa vykoná iba raz a potom už Optivus dodržiava nastavené parametre a vkladá obrázky, ktoré sa danému nastaveniu čo najviac približujú.

karta-obrazok-vlozit

Na obrázku vidíte príklad, kde podkladový súbor má 620 kB a rozmery 1920×1205 pixelov. Program podľa nastavenia nastavil rozmery obrázka na 1720×1080 pixelov a jeho JPG kompresiu upravil tak, aby výsledná veľkosť súboru bola iba 398 kB.

Nastavenie parametrov sa upravuje na položke Veľkosť obrázka a Upravenie obrázka/Veľkosť. Vo veľkosti obrázka si môžete vybrať z niekoľkých obvyklých veľkostí. Ak by vám to nevyhovovalo, vždy môžete použiť nastavenie Iné a nastaviť presne také rozmery, ako potrebujete. Po každej zmene parametrov budete vidieť, ako program daný obrázok prepočíta a hľadá optimálnu veľkosť súboru tak, že postupne znižuje parameter kvality JPG kompresie. Automatického nastavenia sa nemusíte báť, pretože aj pri nastavení kvality 50 by bol výsledný obrázok stále pre ľudské oko dostatočne kvalitný.